قناعت کلید رضایت زندگی (روزی)
سه شنبه 7 دی 1395 ساعت 20:25 | نوشته ‌شده به دست مسافر سپهر | ( نظرات )


هرکس اندوه روزی فردا را بخورد هیچ‌وقت رستگار نخواهد شد و باید قناعت را پیشه کند و قناعت کلید رضایت زندگی است. شخص قانع برای کسب روزی تلاش می‌کند ولی به آنچه خدا روزی او کرده بسنده می‌کند...


به دست آوردن روزی یکی از نیازهای اساسی انسان است و لذا ترس از آینده و چگونگی تأمین روزی یک نگرانی عمومی است. نگرانی اگر به‌اندازه باشد و از حد متعارف نگذرد، عامل تحرک برای کسب است؛ اما اگر افزایش یابد و از حد معمول بگذرد باعث ناراحتی و فشار روانی می‌شود.

یکی از عوامل فشار روانی ترس از کسب نکردن روزی است. این در حالیست که روزی انسان تأمین‌شده و خداوند متعال تضمین کرده و روزی انسان را در هر شرایطی تأمین می‌کند.

تأمین‌کننده روزی کسی است که مالک آفرینش و خالق روز و شب است. وقتی انسان بداند روزی‌اش به دست صاحب قدرت است؛ احساس اطمینان و آرامش می‌کند. هیچ جنبنده‌ای روی زمین نیست، مگر آنکه روزی‌اش نباش؛ چه‌بسا جنبندگانی که یارای تأمین روزی خود را ندارند و خداوند روزی آن‌ها را می‌دهد.

به مورچه نگاه کنید که باآن‌همه کوچکی و ظرافت اندام که تقریباً به چشم نمی‌آید، روزی‌اش تضمین‌شده و به فراخور حالش خدا روزی او را می‌دهد و خداوند منان و بخشنده از او غافل نیست و از روزی محروم نساخته است.

به پرندگانی مانند کلاغ، عقاب، کبوتر و شترمرغ بنگرید که خداوند از آن‌ها نیز غافل نبوده و روزی آن‌ها را نیز تضمین کرده است. این نکات آموزنده به ما نشان می‌دهد که نگران بودن برای روزی کاملاً بی‌مورد است. روزی هر انسانی توسط خداوند هرروز محاسبه می‌گردد و به او بدون هیچ کم و کاستی پرداخت می‌گردد. لذا نباید نسبت به خداوند و روزی هیچ سوءظنی پیدا کرد.

حرص بیخود زدن و تلاش وافر نمودن چیزی به‌روزی انسان اضافه نمی‌گرداند و یا برعکس. خداوند به مقدار روزی، روزانه‌مان آگاهی کامل دارد چون حسابدار و حسابرس خود اوست، تلاش و کوشش از ما و پرداخت روزی‌مان از خداوند است.

در طول زندگی زن و شوهر نباید بر سر مقدار روزی باهم اختلاف‌نظر پیدا کنند. چرا؟

چون‌که مقدار روزی و نحوه پرداخت و دریافت از طرف خداوند محاسبه‌شده است بنابراین نباید در کار خداوند متعال دخالت کرد. خداوند متعال به حضرت علی می‌فرماید: «ای علی اندوه روزی فردا را نخور که هر فرد، آن‌قدر روزی دارد که فرامی‌رسد.»

هرکس اندوه روزی فردا را بخورد هیچ‌وقت رستگار نخواهد شد و باید قناعت را پیشه کند و قناعت کلید رضایت زندگی است. شخص قانع برای کسب روزی تلاش می‌کند ولی به آنچه خدا روزی او کرده بسنده می‌کند.

ازاین‌رو نه معترض است و نه احساس ناکامی می‌کند. تفاوت فرد قانع با فرد حریص در احساس آرامشی است که فرد قانع از آن بهره‌مند و فرد حریص از آن محروم است. نه حرص زدن حریص بر میزان روزی او افزوده و نه قناعت قانع روزی کمترین نصیب او کرده است. اگر انسان به آنچه تعیین‌شده، راضی باشد از نعمت آرامش نیز برخوردار خواهد شد.

همان‌طور که پیامبر خدا می‌فرمایند: «آگاه باشید که برای هر کس روزی است که به‌ناچار به او می‌رسد.» پس اگر کسی به آن راضی باشد مایه برکت او شده و نیازهایش را فرامی‌گیرد و کسی که به آن راضی نباشد مایه برکت او نشده و نیازهایش را برطرف نمی‌کند. پس شیرین‌ترین و بهترین زندگی از آن‌کسی است که به‌روزی خدا قانع و از آن راضی باشد.

پیامبر خدا می‌فرمایند: «به آنچه خدا قسمت تو کرده آن روزی تو است، درنتیجه قانع باش تا زندگی‌ باصفا شود.»

شخص قانع، هرگز نسبت به آنچه ندارد ناراحت نخواهد شد. روزی را هرروز از خداوند طلب کنید؛ زیرا روزی برای کسی که آن را طلب کند تضمین‌شده است. درست است که خداوند روزی را تضمین کرده ولی وظیفه انسان در طلب روزی چیست؟

پیامبر خدا فرمودند: «وقتی صبح از درب منزل جهت کسب روزی وارد کار می‌شوی آنچه را بر عهده توست انجام بده و مابقی با تضمین‌کننده روزی است.»

تفکری که انسان، دارایی و ثروت را منشأ خوشبختی می‌داند از یک‌سو به طمع دچار می‌شود تا مال بیشتری نزد خود جمع کند و از تلف شدن آن جلوگیری کند و بدین‌وسیله از زندگی لذت بیشتری ببرد؛ اما آنچه اتفاق می‌افتد چیز دیگری است، شخص بخیل در حقیقت رنج و غم و فشار روانی را نزد خود پدیدار می‌گرداند.

انسان بخیل باهدف ثروتمندی بخل می‌ورزد ولی در حقیقت به‌سوی فقر می‌شتابد؛ همچنین بخیل در اجتماع چیزی جز ننگ، ناسزا، دشمنی و خواری را کسب نمی‌کند؛ دوستان خود را از دست می‌دهد و شاید با اقوام خویش قطع رابطه کنند. با این وضعیت آیا با داشتن بخل و کینه می‌توان به وادی آرامش رسید؟ هرگز!

بخل فشار روانی را افزایش می‌دهد و آسایش را از انسان می‌گیرد پس بخیل آسایشی ندارد. بخیل مالک دارایی خود نیست، در حقیقت او نگهبان اموال ورثه است. اگر بدانیم روزی ما تعیین‌شده است و هیچ‌کس نمی‌تواند از آن بکاهد و هیچ قدرتی نمی‌تواند مانع آن شود، آنگاه احساس راحتی می‌کنیم و می‌توانیم از زندگی خود لذت ببریم. پس خداوند روزی ما را رسانده است و شایسته نیست به قدرت خدا شک داشته باشیم.

مرحله نخست هنگامی است که انسان در رحم مادر قرار دارد؛ در جایگاهی آرام که هیچ سرما و گرمایی او را آزار نمی‌دهد و در آنجا خداوند روزی او را می‌رساند. مرحله دوم دوران نوزادی است که هرچند ناتوان است ولی غذای او از شیر مادر تأمین می‌شود و کسی است که او را تر و خشک می‌کند و مرحله سوم دوران پس از شیرخوارگی است که روزی او از دست رنج والدین تأمین می‌گردد و مشمول مهربانی و دلسوزی آنان قرار می‌گیرد؛ اما همین انسان وقتی بزرگ و عاقل می‌شود و برای خودش کار می‌کند. اوضاع بر او سخت می‌شود و به خدا شک می‌کند و بر خود وزندگی و اطرافیانش سخت می‌گیرد. این‌ها به خاطر ترس از تنگ شدن روزی و بدگمانی به خداوند متعال است.

 پیامبر می‌فرمایند: «تا روزی که نفس شما بالا می‌آید روزی شما تضمین‌شده است.»

نویسنده: مسافر نادر

تایپ: مسافر مهدی سبک رو

لژیون آقای حسین صداقت

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات، دلنوشته،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفرهما یکشنبه 12 فروردین 1397 13:00
بسیارعالی
زهرا mehdebageri814@gmail.com سه شنبه 10 مرداد 1396 00:20
بسیار عالی
مسافر هادی لژیون دهم چهارشنبه 8 دی 1395 12:08
خدا قوّت
بسیار عالی
همسفر بهار چهارشنبه 8 دی 1395 08:48
خداقوت
ممنون از مقاله خوبتان
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic